ARİANDE

Angelica Kauffman (1774)

ARİANDE

Merhabalar Dostlar,
Theseus mitolojinin çok bilinen kahramanlarından biridir. Fransız yazar Andre Gide Theseus mitini aynı zamanda çok güzel bir romana dönüştürmüştür. Okurken her ne kadar Theseus’a hayran kalsak da, aynı ölçüde kızmamız da muhtemeldir. Ancak Theseus belirttiğim üzere bir kahraman mitidir. Kahramanlar miti daha çok Mars ve Koç enerjisi ile alakalıdır. Bir kahraman için giriş, gelişme, sonuç süreci söz konusu değildir. Sadece giriş, başlangıçlar vardır. Zaten dedikleri şekilde “sonunu düşünen kahraman olamaz” ne de olsa… Tamamen eylemseldir.
Theseus yarı insan, yarı boğa olan Minator ile savaşmak için bir labirente gönüllü girer. Hepimizin içinde tam insan olamamış hayvansı yönler mevcuttur. İnsanlar ise böyle yönleri ile asla karşılaşmak istemez. Onları zihinsel, duygusal labirentler ile korumaya alırlar. Kahraman kendi kusurları ile karşılaşacak güce, cesarete sahip olandır öncelikle …
Theseus’a yardım yine “sevgi” yoluyla gelir. Girit Kralı’nın güzel kızı Ariande ona bir ipucu verir ve labirentten çıkmasına, Minator’u yenmesine yardımcı olur. Sevgi bir çok kişi için statik, durağan bir kavram gibi görülebilir. Ancak eminim hepimiz “sevginin gücünü” hayatımızda hissediyor olduğumuz zamanlar olmuştur. Yersel ve Göksel Aşkın bağı nerdeyse imkansız görüneni kolaya bağlar.
Ariande sevdiği yardım ettiği Theseus’la beraber Girit’ten ayrılır. Bu arada, bu kadar meşguliyete rağmen Theseus Ariande’nin küçük yaştaki kız kardeşinden hoşlanmaktadır. Ona da bir oğlan kıyafeti giydirerek gemiye bindirir. Yolda Ariande’yi Naksos adasında terk eder. Burda ne yapacağını bilemez halde olan Ariande ağlamaya başlar. Sesini duyan Dionysos onu merak eder. Uzun sarı saçlı, mor elbiseli bu güzel kıza görür görmez aşık olur. Dionysos, Ariande’yi o kadar çok sever ki, onunla evlenerek onu Olimpos Tanrılar katına çıkarır. Ona 9 mücevherden oluşan bir Taç takar. Bu taç gökyüzünde Corona Borealis veya Kuzey Taç takım yıldızıdır.
Bu arada Theseus’un hikâyesinin devamını size bırakıyorum. Hayatlarımızda; iyi/kötü, güzel/ çirkin tüm düşüncelerimiz ve tabii yaptığımız, ettiğimiz her şeyin bir karşılığı mevcuttur. Ne emekler, ne hainlik hiç bir şey boşa gitmiyor.
Sevgi her daim yol göstericimiz olsun. Umutlarımızı koruyup gördüğümüz ve görmediğimiz tüm planlarda muhteşem bir ahengin parçaları olduğumuzu unutmayalım.

“Kaybettiklerimiz kurtulduklarımızdır belki de…”

Birsen SUNGURAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir