Ay Akrep’te; Dipten ve Derinden

Şu an Ay Akrep’te iken, natal haritamda ay burcumda Akrep olunca bir yazı yazmak istedim. Pek kitabi bilgi değil, daha çok tecrübe ile sabit bilgilerden bahsetmek istiyorum. Dilerim beğenirsiniz, sevgiler herkese :)
Ay Akrep, içsel olumlu veya olumsuz çok fazla durum üretir. Örnek olarak; dedektif hikayeleri, bilim kurgu hikayeleri vs. önemlidir. Daima içinde ne var, perdenin arkasında neler oluyor? Bunları bilmek ister, hatta bilmeyi içgüdüsel bir zorunlulukla ister. Ne olursa olsun kör nokta kalsın istemez ama başkaları için kitap gibi açık olmak en büyük korkusu olabilir. En gölge yanı sanırım manüplasyon yönüdür. Hiç kimseyi manüple edemezse, kendini eder. Senaryolar yazmakta ve eylemsel hale geçirmekte iyidir. Ancak yöneticisi Mars, Koç’ta olduğu gibi doğrudan çalışmaz. Bu ona biraz, kaba gelir. Genelde olay içinde izlemci kalıp, kişilerin duygusal yapılarını sünger gibi emerek, ortamı istediği şekilde şekillendirmeyi sever. Herkesi çeşitli yollarla kendine bağımlı kılarak, kontrol etmesi en büyük sorunlarındandır. Öyle akışına bırakması, evrene güvenmesi filan zordur biraz…

“Bay Evet” filmini izlediniz mi? bilmiyorum. Benim çok sevdiğim filmlerdendir. Bazen her şey bizim istediğimiz gibi olsun isterken sadece akışı yavaşlatıyoruz ve kendimizi boşu boşuna üzüyoruz. Başımıza gelenlere sürekli direnmek yerine bazen kabullenip beklemek daha etkili olabiliyor.
Shakespeare, Hamlet’te şöyle seslenmiş bize “Serçenin ölmesinde bile bir bildiği var kaderin. Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, Yarına kalacaksa bu gün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta. Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar ne olacaksa olsun !”
Ay Akrep’te kurgular için aslında haklı sebepler çoktur. Sezgisel gelişmişlik, yalan ve riyayı fark etme, doğru öngörü yeteneği, 6. His gibi özellikler üst düzey çalışır. Ama bunlar genelde içsel mağarasında birikir. Eğer içsel mağarasının efendisi olup yüzleşmeyi, dönüştürmeyi, özelliklerine tasma takıp, kendi istediği yolda yürütmeyi öğretirse ciddi bir güce sahip olduğunu görecektir. Özellikle Mars’ın bulunduğu burç ve ev bu yol üzerinde kendisi için yardımcı olacaktır. Eğer gölge yanları yaşayıp, içinde bir çöplük büyütürse yine Mars’ın bulunduğu burç ve ev, bu versiyonda ödeme alanı olacaktır.
Sezgisel güçlü Ay Akrep, genelde gece insanı yönüne sahip veya uyuma sorunları olan bir yönü vardır. Soyut dünyası özellikle rüyalarla çalışır. Bu sebeple, transit ay dönemi herkes ve natalda Ay Akrep olanlar mütemadiyen haberci rüya görebilirler. Belki rüya günlüğü tutmak, iyi bir yaklaşım olabilir. Uyuma sorunları zorladığında, genelde sütlü gıdalar işe yarar.

Sevgiyle kalın

Birsen SUNGURAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir