KOVALAR İÇİN

Merhabalar Dostlar, Kardeşler, Romalılar
Güneş Kova burcunun son derecelerinde, bu yüzden biraz Kova enerjisi ile ilgili yazmak istiyorum. Kova yöneticisi; modern Uranüs ve klasik olarak Satürn oluyor. Mitolojisi içinse en güzel anlatım Herakles’ın 12 denemesi içinde geçen “ahırları temizleme” görevidir. Bu görev tarihin ilk kahramanı olan Herakles’ı aşağılamak için verilmiş bir görevdi, ancak Herakles yakında bulunan nehrin yolunu değiştirerek bu görevi tamamlar. Yani onun için görev olarak büyük ve küçük yoktur. Önemli olan tamamlamaktır. Genel fayda önemlidir. Bunun için tıkanmış sorunlara, akla hayale gelmedik radikal çözümler üretir. Haritada bulunduğu yer ve burç için sürekli özgürlük talep eder ve pazarlık payı yoktur. Örnek olarak; Uranüs Terazi burcunda ise ilişkiler zeki ve kişi için yükseltici olmalı, tam tersi bağlayan, hesap soran ilişkiler kişi için yıpratıcı ve mutlaka bitecek anlamlar içerir. Uranüs içinde özgürlük olmayan tüm konuları bir şekilde ortadan kaldırarak çözümler :)
Malum bu yüzdende, devrimler onun kontrolündedir. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik konuları önemlidir. Bunlar olmazsa olmazdır. Gölge yanlar arasında ise geniş kalabalık içinde yok olmak ve kişilik geliştirme için zorlanma sayılabilir. Hava elementi olduğu halde sabit burç olduğu için sağlam basma ve diretmek zaman zaman söz konusu olabilir ve Satürn tarafını en çok burda görürüz. Ancak Oğlak tarzında sessiz olamıyorlar, inandıkları konular için oldukça aktif savunma yapıyorlar. Zamanın önünde yaşamaları genelde bu durumda yaşayacak oldukları sorunlar için destek olabiliyor.
Yaklaşık 2000 yılda değişen Çağlar içinde şu an “Kova Çağındayız” ancak Balık Çağı bitimi ve Kova Çağı başına denk gelen bir dönemde yaşıyoruz. Balık Çağı için verebileceğim en güzel örnek ise; Leonardo Vinci ait “son yemek” çalışmasıdır. Burda Hz. İsa ve Havariler ne yemek yiyorlardı? Tabii ki Balık :)
Balık Çağı bitimi ve Kova Çağı için Aya gidilmesi önemli bir başlangıç olmuştur. Ancak geçiş kesin hatlar ile değil, oldukça girift şekilde gerçekleşme mevcuttur. Bu geçiş dolayısıyla yeni genç nesil ve ebeveyn ilişkileri arasında kuşak değil, çağ farkı olduğunu söyleyebiliriz. Şu an yeni doğan bebekler bile teknolojiyi adeta bilerek doğuyor… Ancak üst kuşağa göre empati ve fedakarlık yapma açısından hiç bir şekilde sorumluluk istemiyorlar diyebilirim :)
Daha kısa bir yazı düşünüyordum, yine uzattım. İlginiz için teşekkürler :)

Özgürlük,kardeşlik, eşitlik her daim sizinle olsun

Şimdi bu geçiş döneminde ortaya çıkan ve Kova Çağı için yaşam felsefesi olarak da, gayet uyan çiçek çocuklarının hikayesi “Hair” müzikali içinde geçen Kova Çağı şarkısı “Age of Aquarius”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir