SOTHİS GÜNÜ

Merhabalar Dostlar,
6 temmuz cuma öğleden sonrası Güneş ve Sirius yıldızı kavuşuyor.
Bu kavuşum geleneklerde özel anlamlar içeren bir buluşmadır. Sirius çeşitli toplumlarda “sothis” “sirona” “şi’ra” yıldızı olarak adlandırılmaktadır. Sirius yıldızı büyük köpek takım yıldızı içinde yer almaktadır ve sembolojisinde yine köpek ile simgeleşmiştir.
Değişik toplumlarda bulunan mitolojilere bakacak olursak, Türk mitolojisinde; göksel sarayı bekleyen kurt olarak tasvir edilir. Yunan mitolojisinde Orion’un köpeğidir. Roma’da ise kurucu ikizleri Romus ve Romulus’u emziren kurttur.
Antik Mısır’a bakacak olursak; Sirius ve Güneş kavuşumu kutsaldı.Tanrıça İsis ile ilişkilendirilmiş ve Horus’un doğumunu anlatmaktadır. Sothis günü, yılbaşı idi ve bir yıllık ömrümüzün yazıldığına inanılırdı.

Hint inanışları içinde ise çok sevdiğim bir hikayeye sahiptir. Hemen paylaşmak istiyorum;
Cennetin kapısına ulaşmak adına yola çıkan dört kardeşten birincisi iyi bir savaşçı ve komutan, ikincisi usta bir şair üçüncüsü ünlü bir aşıktır. En küçük kardeşin özelliği ise sadece gurur duyduğu köpeğidir. Dördüncü kardeş ilk kardeşini bir savaş meydanında, ikincisini bir düğünde, üçüncüsünü de güzel bir prensesin kollarında bırakır ve cennetin kapısına ulaşır ama köpeğini cennete kabul ettiremez. Bunun üzerine cennete girmeyi reddeder, yolculuğunu cennetten izleyenler ona kardeşlerini terk ettiği halde köpeğini terk etmemesinin sebebini sorarlar. Küçük kardeş diğerlerinin kendi kaderlerini izlediğini ama köpeğinin ona tüm kalbiyle bağlandığını söyler. Bunun üzerine cennettekiler köpeği bir takım yıldız haline getirirler. Bu yıldız kümesindeki en parlak yıldızın adı siriustur yani köpeğin kalbi…

Bu kavuşumu en güzel şekilde yaşayabilmek adına; ihtiyacı olanlara yardım ederek sokakta ki sahipsiz canlara (özellikle başta köpekler olmak üzere) beslenme barınma adına destek olarak geçirebiliriz. Olumlama, dilek, niyetlerimiz için gökyüzünün kapıları açık olacağından temiz,saf düşünceler içinde olmaya ve beddua,dedikodu, şikayet etmekten kaçınmaya çalışmak iyi olabilir.

Tüm dualarınız güzelliklerle buluşsun, bireysel ve bütünün hayrına olsun.

Sevgiyle Kalın

Sakıncalı Astrolog

Birsen SUNGURAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir