Yengeç Burcunda Güneş Tutulması

Merhabalar Dostlar,

Yarın 13 temmuz Cuma, çok önemli bir gökyüzü olayı gerçekleşiyor. Sabah 5:47’de parçalı güneş tutulmasına şahit olacağız.Güneş tutulmaları aynı zamanda “yeniay” dır. Tam, kısmi ve parçalı olarak oluşabilirler. Yorum bazında ise; göksel tema olarak “idrak” üzerine bazı farklarla enerjiler içerdiğini söyleyebilirim.

Ankara üzerinden değerlendirebileceğimiz tutulma haritasında, yeniay 20 derece ile Yengeç’te doğmaktadır. Öncü burç olması ve tutulmanın yükselen yakınlığı sebebiyle hızlı etkiler göstereceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda; Oğlak, Terazi, Koç burçlarında ve 20’li derecelerinde gezegenleri olanlar hayatlarında çeşitli değişiklikler görebilirler. Tabii bu aksiyonlar, herkesin kendi haritasına özel detay, senaryolar içerecektir. Tutulma haritasında, yeniay ve güneş kavuşumu ile 20 derece Oğlak’ta bulunan Pluton karşıtlığı sebebiyle; ya dönüşeceğiz ya da dönüşeceğiz, kaçış yok yani…
Güneş tutulması, yükselen yakınlığı nedeniyle Yengeç temalarını güçlü şekilde hissettirecektir. Bu temaları ; Güvenlik, ülke, vatan, aile, kökler, beslenme,barınma, korunma şeklinde özetleyebiliriz. Tutulma haritası yaklaşık 2-3 ay boyunca etkinliğini koruyacak gelişmeler verecektir.

Haritanın en özel yan ise sabit yıldızlardan 20 derecede bulunan Castor ile tutulmanın kavuşması ve yükselenle 23 derecede bulunan Pollux’un kavuşmasıdır. Sabit yıldızlar kavuşumları ile kadersel etkiler yaratır. Olmaz dediğimiz konuları, oldururlar. Mitoloji de; Castor ve Pollux kardeştirler ancak Castor ölümlü, Pollux ise ölümsüzdür. Bir gün Castor, kuzeni İdas’la bir sığır sürüsü paylaşımı üzerine tartışır. Hile ile sürünün tamamını almak isteyen kuzen İdas, Castor’u öldürür. Buna çok üzülen Pollux, babası Zeus’a giderek kendisini de öldürmesi için yalvarır. Zeus kardeşlere çok acır ve onlara bir gün yeraltında, bir gün gökyüzünde yaşamaları şartıyla ölümsüzlük verir. O zamandan beri kardeşler özellikle kaybolan, fırtına içinde kalan denizcilere yardım ederler.
Hayatımızın en temel yasalarından biri “dualite” dir. Castor ve Pollux’da bu mitolojik hikayesinde, dual yanlarımıza atıfta bulunmaktadır. Castor kişilik planımızda; materyelle uğraşmakta, mal pazarlığı yapmakta, ilişkiler, adaletsizlikle yıpranmakta hatta bazen ölmekte… Pollux ise ruhsal planımızda işleyen konuları, kutsalla olan bağımızı göstermektedir. Güneş tutulmasında aktif olan bu iki sabit yıldızın tıpkı hikayesinde olduğu gibi semboliklerini çalıştıracağını düşünüyorum. Yeniay sonrası hepimizi kadersel başlangıç ve bitişler beklemekte…

Sevgiyle kalın

Sakıncalı Astrolog

Birsen Sunguray

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir